Архітектурне проєктування – це:
- вид архітектурної діяльності, спрямований на створення нових просторових форм, один із найважливіших етапів у будівельній діяльності;
- перший етап єдиного проектно-будівельного процесу створення штучного середовища (саме на цьому етапі описується і фіксується мета та призначення будівництва);
- розробка повного комплекту проєктної документації, яка включає робочі, технічні, ескізні проєкти для будівель різного призначення;
- творчий процес генерації, формування і фіксації архітектурного задуму (проєкту), тобто ідеальної моделі нової форми (стану) матеріально-просторового середовища життєдіяльності людини і (або) окремих її складових (будинків, споруд та їх комплексів, міста і його частини тощо).
Архітектурне об’ємне проєктування – це новий метод в архітектурному проєктуванні будівель і споруд, що:
- дозволяє створити візуальну модель майбутнього об’єкта будівництва;
- допомагає враховувати ландшафтні особливості або вже існуючу забудову;
- дозволяє значно скоротити час на узгодження питань, що виникли при прокладці інженерних комунікацій та мереж.
Архітектор створює 3D-модель повнофункціональних споруд з використанням методу об’ємного проєктування. Ця робота складається з декількох етапів:
- виконання передпроєктних заходів;
- розробка проєкту;
- процедура узгодження та авторський нагляд.
Проєкти містять:
- архітектурні рішення;
- конструктивні рішення;
- розробку та монтаж інженерних комунікацій.
Архітектурні рішення являють собою комп’ютерне моделювання графічної моделі будівлі – підбирається оптимальний варіант, як зовнішнього дизайну, так і внутрішнього інтер’єру. Завдяки ретельній візуальної опрацювання, замовнику легко уявити собі майбутні приміщення – це дозволяє уникнути дорогих змін проєкту на завершальному етапі будівництва.
Конструктивні рішення – частина проєкту, яка містить основну інформацію про конструкції споруди, міцності його основних вузлів і їх довговічності в період експлуатації. Тривимірні моделі дозволяють протестувати майбутні конструкції і, ще на стадії проєкту, заощадити ресурси і знизити енерговитрати.
Проєктування внутрішніх інженерних мереж передбачає розробку систем вентиляції та опалення, енергозабезпечення, кондиціонування, водопроводу і каналізації – об’ємне проєктування дозволяє побачити буквальне розміщення інженерних мереж в будівлі.

Інформаційне моделювання будівель (BIM – Building Information Modeling) – це:
- інноваційний підхід до проєктування, будівництва та експлуатації будівель та інфраструктурних об’єктів;
- спосіб представлення побудованого активу як цифрової моделі;
- процес оптимізації проєктування і будівництва, за допомогою якого створюється інформаційна модель, яка забезпечує точне бачення проєкту в цілому;
- методологія, яка оптимізує та раціоналізує ваші процеси проєктування, щоб ви могли зосередитися на досягненні ефекту.
Зберігаючи всі знання про проєкт в єдиному доступному місці, це дозволяє вам і вашим зацікавленим сторонам досліджувати кожен аспект будівлі – основи, оточення, минулі конфігурації та навіть можливі майбутні. Процес BIM підтримує створення інтелектуальних даних, які можна використовувати протягом життєвого циклу будівлі або інфраструктурного проєкту.
BIM абсолютно відрізняється від CAD (система автоматизованого проєктування (САПР)), призначеної для традиційного проєктування на основі імітації двомірного креслення з використанням таких графічних елементів як лінії, штрихування, анотація і т.п – CAD-креслення, подібно звичайним паперовим кресленнях, створюються незалежно один від одного, тому будь-які зміни проєктних рішень необхідно вносити вручну на кожному кресленні, який зачіпається цими змінами.
Технологія BIM полягає в побудові тривимірної віртуальної моделі будівлі в цифровому вигляді, яка несе в собі повну інформацію про майбутній об’єкт і включає в себе збір та комплексну обробку технологічної, архітектурно-конструкторської, економічної інформації про будівлю, завдяки чому будівельний об’єкт і все, що до нього відноситься, розглядаються як єдине ціле.
Інформаційна модель будівлі – це віртуальний прототип будівельної конструкції, тому застосування BIM-технології в проєктуванні будинків дозволяє перевірити і оцінити різні рішення ще до початку будівельних робіт, а учасникам проєкту (замовник, проєктувальник, будівельник) отримати можливість більш повного, раціонального обміну інформацією, що дозволяє домогтися високої якості будівельних робіт та економить час і матеріальні витрати.
Переваги BIM:
- підвищення точності фінансових розрахунків;
- зниження кількості просторових колізій;
- зниження фінансових витрат на будівництво;
- точність прогнозів;
- зменшення кількості змін в проєкті.
- швидке коригування інформаційної моделі
- точне планування роботу на майданчику будівельної техніки
- створення коректних графіків закупівлі матеріалів
- покращення всіх ключових логістичних процесів будівництва та експлуатації.
Рівні деталізації BIM (LOD (Level Of Detail)):
- LOD 100: елемент представлений загально, схематично, символічно (вся інформація є ще приблизною);
- LOD 200: загальний маркер з впізнаваною формою (наприклад, сходи змоделювані з спрощеними ступенями, але інформація про загальні розміри ширини та глибини, рівні початку та кінця, а також відстані між майданчиками має бути точною);
- LOD 300: кількість, форма, розмір, розташування та орієнтація елемента можуть бути безпосередньо зчитані з моделі, без потреби звертатися до додаткової документації (наприклад, шари матеріалів відображаються з точним матеріалом та товщиною, в межах ще не розділеної на частини стіни, типи стін мають бути чітко кодифіковані. конфлікти з вставками, такими як двері та вікна, повинні бути змодельовані);
- LOD 350: крім зазначено для LOD 300, моделються також ті частини елемента, необхідні для координації, такі як опори та з’єднувачі (наприклад, для фундаментів змоделювані деталі з’єднань і арматури);
- LOD 400: елемент змодельований і специфікований з достатнім рівнем деталізації, щоб забезпечити його виготовлення;
- LOD 500: моделювання існуючого стану, тому не пов’язане з концепцією, яка об’єднує попередні рівні розвитку (цей аспект має специфічне застосування в моделі).
Розміри BIM:
- 1D: концептуальне проєктування;
- 2D: 2D-матеріали, такі як плани, фасади та перерізи;
- 3D: тривимірне представлення продукту;
- 4D: аналіз тривалості або часу (програмування);
- 5D: аналіз витрат (кошториси, оцінки та економічні оцінки);
- 6D: фаза управління об’єктом (експлуатація, обслуговування та утилізація);
- 7D: оцінка сталості (соціальна, економічна та екологічна).
Застосування інформаційного моделювання будівель робить кожну дію прозорою і забезпечує повний контроль, причому в автоматизованому режимі, що гарантує високу якість проєктно-будівельних робіт.