Що таке Держгеокадастр та масова оцінка земель?

  • надає адміністративні послуги згідно із законом у відповідній сфері;
  • вносить на розгляд Міністра аграрної політики та продовольства пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

1. Електронні послуги, доступні після авторизації в особистому електронному кабінеті:

  • Відомості Державного земельного кадастру;
  • Надання інформації про суб’єкта речового права у ДЗК;
  • Надання довідки про осіб, що отримали доступ до інформації про суб’єкта речового права у ДЗК;
  • Видача відомостей з документації із землеустрою з Держ. фонду документації із землеустрою;
  • Витяг з реєстру інженерів-землевпорядників;
  • Масова оцінка земель;
  • Внесення відомостей (змін до них) до ДЗК за винятком земельної ділянки.

2. Електронні послуги, доступні без авторизації:

  • Видача витягу з Державного реєстру сертифікованих інженерів-геодезистів;
  • Видача витягу з Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників;
  • Видача дубліката кваліфікаційного сертифіката сертифікованого інженера-землевпорядника;
  • Прийняття рішення про видачу кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника;
  • Видача витягу з Державного реєстру оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок;
  • Перевірка витягу з реєстру інженерів-землевпорядників, інженерів-геодезистів, оцінювачів;
  • Перевірка протоколу перевірки XML.

3. Електронні послуги для сертифікованих інженерів-землевпорядників:

  • Державна реєстрація земельної ділянки з видачею витягу з ДЗК;
  • Внесення до ДЗК відомостей (змін до відомостей)/виправлених відомостей;
  • Перевірка XML;
  • Внесення відомостей (змін до них) до ДЗК за винятком земельної ділянки.

4. Електронні послуги для органів державної влади та органів місцевого самоврядування:

  • Витяг з ДЗК про землі в межах АТО, територіальної громади;
  • Витяг з ДЗК про земельну ділянку;
  • Витяг з ДЗК про обмеження у використанні земель;
  • Витяг з ДЗК про меліоративну мережу, її складову частину.
  • ціну (вартість) земельних ділянок, а також нерухомого майна, яке на ній розташоване;
  • ціну (вартість) речових прав чи розмір плати за оренду земельною ділянкою, а також нерухомим майном, яке на ній розташоване;
  • зареєстровані речові права на земельні ділянки та їх обтяження.
  • масова оцінка земель сприятиме точнішому та об’єктивному встановленню податкових ставок і обсягу оподаткування земельних ділянок, що, у свою чергу, забезпечить більш ефективний збір податків і зборів, зменшивши ризики помилок та маніпуляцій у процесі оподаткування;
  • завдяки прозорій та чітко регламентованій процедурі масової оцінки земель зменшиться можливість корупційних зловживань, оскільки процес стане більш відкритим і менш підлягатиме суб’єктивному втручанню, що забезпечить більш справедливі умови для всіх учасників ринку;
  • чітка і прозора масова оцінка земель сприятиме поліпшенню інвестиційного клімату в Україні; інвестори отримають більше впевненості в прозорості і стабільності ринкових умов, що призведене до збільшення інвестиційних потоків та розвитку економіки;
  • запровадження масової оцінки земель відповідатиме міжнародним стандартам і рекомендаціям, що дозволить Україні інтегруватися у міжнародну практику та підвищити свою репутацію на глобальному ринку нерухомості;
  • застосування системи масової оцінки нерухомості забезпечить функціонування прозорого ринку її об’єктів як комплексів власності, що поєднують використання землі й поліпшень.

Таким чином, нинішня система оподаткування не відображає зв’язку між вартістю земельної ділянки та податками на неї, тому вона удосконалюється на основі нового підходу до визначення податку на землю з використанням ринкової вартості. Від застосування результатів масової оцінки земельних ділянок та інших об’єктів нерухомості значною мірою залежатиме фінансова самостійність територіальних громад. У результаті застосування масової оцінки збільшилась сума податкових надходжень до місцевих бюджетів.

Чинне правове регулювання масової оцінки земель в Україні включає:

№ 1078 «Деякі питання пілотного проекту щодо проведення масової оцінки земель» (далі – Постанова).

Постанова розроблена на виконання пункту 12 розділу VI «Прикінцеві положення» Закону України «Про оцінку земель» та пункту 2.5.5.1 очікуваних стратегічних результатів з виконання Державної антикорупційної програми на 2023–2025 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2023 року № 220 (далі – Державна антикорупційна програма на 2023–2025 роки).

Відповідно до пункту 1 Порядку реалізації пілотного проекту щодо проведення  масової  оцінки  земель,  затвердженого  Постановою (далі – Порядок), цей Порядок визначає механізм реалізації пілотного проекту щодо проведення масової оцінки земель (далі – пілотний проект) з метою напрацювання правових, технічних та технологічних інструментів проведення та запровадження масової оцінки земель, а також забезпечення відкритого доступу до результатів такої оцінки.

Метою реалізації пілотного проекту є створення:

  • геоінформаційної  системи  масової  оцінки  земель,  інтегрованої з програмним забезпеченням Державного земельного кадастру;
  • математико-статистичної моделі масової оцінки земель, її апробація та калібрування на основі відомостей, що надходять до Державного земельного кадастру в порядку електронної інформаційної взаємодії Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
  • передумов запровадження в Україні масової оцінки земель, зокрема підготовка проектів актів щодо внесення змін до законодавчих актів в частині використання результатів масової оцінки земель для цілей оподаткування платою за землю.

Фінансування заходів з проведення масової оцінки земель та строки реалізації пілотного проекту щодо проведення масової оцінки земель.

Окремим питанням, що значно вплинуло на строки реалізацій пілотного проекту, є фінансування відповідних заходів.

Пунктом 1 Постанови передбачено реалізацію пілотного проекту щодо проведення масової оцінки земель (далі – пілотний проект) протягом 11 місяців з дня набрання чинності цією постановою. Положеннями пункта 4 Постанови передбачено Міністерству аграрної політики та продовольства подати протягом місяця з дня завершення реалізації пілотного проекту Кабінетові Міністрів України остаточний звіт про результати його реалізації та поінформувати про законодавчі акти, до яких необхідно внести зміни за результатами реалізації пілотного проекту.

Окремо слід зазначити, що можливість виділення коштів на реалізацію пілотного проекту з’явилась лише у липні 2024 року.

Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження від 07 травня 2024 року № 399-р «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству аграрної політики та продовольства на 2024 рік» (далі – Розпорядження). Положеннями абзацу третього пункту 1 Розпорядження передбачено збільшення обсягу видатків розвитку за програмою 2803020 «Проведення земельної реформи» на 15 840,4 тис. грн, з метою забезпечення виконання завдань та функцій, покладених на Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» відповідно до, зокрема, постанови Кабінету Міністрів України від 13.10.2023 № 1078 «Деякі питання реалізації пілотного проекту щодо проведення масової оцінки земель».

Наказом Мінагрополітики від 02.07.2024 № 1953 «Про внесення змін до паспорта бюджетної програми на 2024 рік Міністерства аграрної політики та продовольства України за КПКВК 2803020 «Проведення земельної реформи» внесено зміни до паспорта бюджетної програми на 2024 рік КПКВК 2803020 «Проведення земельної реформи», які були погоджені Міністерством фінансів України (аркуш погодження від 28.06.2024 № 06030-11-5/19655), та які передбачають фінансування заходів щодо створення геоінформаційної системи масової оцінки земель у складі Державного земельного кадастру.

Враховуючи ситуацію щодо фінансування зазначених вище заходів Держгеокадастром листом від 22.12.2023 № 7-28-0.12-15541/2-23 надано зауваження до проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Державної антикорупційної програми на 2023–2025 роки», зокрема щодо строків виконання заходів 2.5.5.1.3 – 2.5.5.1.5.

Надані Держгеокадастром пропозиції також узгоджуються зі строками, визначеними у технічних документах, необхідних для реалізації програми фінансової підтримки України від Європейського Союзу (Ukraine Facility), якими передбачено реалізацію пілотного проекту у першому кварталі 2025 року.

Зазначені зміни до Державної антикорупційної програми на 2023–2025 роки внесені постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2024 № 1194 «Про внесення змін до Державної антикорупційної програми на 2023–2025 роки».

Підпунктом 2.5.5.1.7 додатка 2 до Державної антикорупційної програми на 2023–2025 роки передбачено протягом двох місяців з дня завершення реалізації підпункту 2.5.5.1.6 (після введення у промислову експлуатацію геоінформаційної системи масової оцінки земель у складі Державного земельного кадастру) підготовку звіту про результати реалізації пілотного проекту щодо проведення масової оцінки земель.

1. Реалізовані кроки пілотного проекту:

1.1. Створено базу даних з відомостями про ціну продажу земельних ділянок.

Джерелом інформації для створення бази даних з інформацією про цивільно-правові угоди із земельними ділянками (далі – База даних) є інформація про зареєстровані у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно транзакції із земельними ділянками, яка надходить до Державного земельного кадастру в порядку автоматичної інформаційної взаємодії Державного земельного кадастру да Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Для  цілей  реалізації  пілотного  проекту  Базу  даних  сформовано з інформації щодо угод купівлі-продажу земельних ділянок усіх категорій та форм власності.

Для цілей реалізації пілотного проекту Базу даних необхідно сформувати з інформації щодо угод купівлі-продажу земельних ділянок усіх категорій та форм власності. При цьому обов’язковими умовами для можливості використання даних є наявність:

  • валідного кадастрового номера земельної ділянки;
  • валідної площі земельної ділянки;
  • актуального коду цільового призначення земельної ділянки (відповідно до додатка 59 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051;
  • валідної ціни угоди (за відсутності вказаної ціни можливе використання поля «вартість земельної ділянки»);

База даних повинна включати наступні поля в розрізі окремої земельної ділянки:

  • номер запису;
  • дата транзакції;
  • код документу;
  • назва документу;
  • кадастровий номер земельної ділянки;
  • площа земельної ділянки, га;
  • код цільового призначення земельної ділянки;
  • опис цільового призначення земельної ділянки;
  • код категорії земель;
  • КАТОТТГ;
  • назва територіальної громади;
  • адреса земельної ділянки;
  • ціна угоди, грн;
  • форма власності земельної ділянки;
  • нормативна грошова оцінка земельної ділянки;
  • дата нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
  • тип права, зареєстрованого на земельну ділянку;
  • спільна власність на земельну ділянку;
  • тип суб’єкта права власності;
  • вид обтяження, наявного на земельній ділянці.

Обов’язковими та критичними полями для цілей Пілотного проекту є наступні поля:

  • дата транзакції;
  • код документу;
  • назва документу;
  • кадастровий номер земельної ділянки; площа земельної ділянки, га;
  • код цільового призначення земельної ділянки; опис цільового призначення земельної ділянки; код категорії земель;
  • ціна угоди, грн.

1.2. Проведено групування земельних ділянок за цільовим призначенням земельних ділянок.

Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок визначений додатком 59 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р.

№ 1051 (далі – Класифікатор).

Класифікатор включає в себе 148 різноманітних кодів виду цільового призначення земельних ділянок.

Крім того, наявні випадки, коли транзакції по певним кодам видів цільового призначення здійснюються поодиноко, або взагалі не здійснюються у зв’язку з відсутністю економічної доцільності використання таких земельних

ділянок, або законодавчою забороною на відчуження (землі оборони, природно- заповідного фонду), і , як наслідок, відсутністю відповідних транзакцій.

З огляду на зазначене, зважаючи на однотипність економічної складової використання земельних ділянок з впевним цільовим призначення при створенні Бази даних проведено групування кодів видів цільового призначення земельних ділянок, в результаті чого створена 21 група кодів виду цільового призначення.

Відповідність кодів виду цільового призначення земельних ділянок
певній групі кодів виду цільового призначення.

Група кодів
виду
цільового
призначення
Код цільового
призначення
Опис цільового призначення
101.01Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва
101.02Для ведення фермерського господарства
101.12Для розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції
201.03Для ведення особистого селянського господарства
201.04Для ведення підсобного сільського господарства
201.07Для городництва
301.08Для сінокосіння і випасання худоби
301.11Для надання послуг у сільському господарстві
301.13Для іншого сільськогосподарського призначення
301.19Земельні ділянки під громадськими сіножатями та громадськими пасовищами
310.16Земельні ділянки під громадськими сіножатями
310.06Для сінокосіння
401.09Для дослідних і навчальних цілей
401.10Для пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства
403.02Для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти
502.01Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)
502.02Для колективного житлового будівництва
501.05Для індивідуального садівництва
501.06Для колективного садівництва
507.03Для індивідуального дачного будівництва
507.04Для колективного дачного будівництва
602.03Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку
602.04Для будівництва і обслуговування будівель тимчасового проживання
602.07Для іншої житлової забудови
602.10Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури
702.05Для будівництва індивідуальних гаражів
702.06Для колективного гаражного будівництва
702.09Для будівництва і обслуговування паркінгів та автостоянок на землях житлової та громадської забудови
803.01Для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування
803.06Для будівництва та обслуговування будівель екстериторіальних організацій та органів
803.03Для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров’я та соціальної допомоги
803.04Для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій
803.05Для будівництва та обслуговування будівель закладів культурно-просвітницького обслуговування
803.11Для будівництва та обслуговування будівель і споруд закладів науки
803.12Для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування
803.14Для розміщення та постійної діяльності органів і підрозділів ДСНС
803.15Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови
903.07Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі
903.08Для будівництва та обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування
903.09Для будівництва та обслуговування будівель кредитно- фінансових установ
  903.10Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов’язаною з отриманням прибутку
903.13Для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування
903.17Для розміщення та експлуатації закладів з обслуговування відвідувачів об’єктів рекреаційного призначення
912.11Для розміщення та експлуатації об’єктів дорожнього сервісу
1004.01Для збереження та використання біосферних заповідників
1004.02Для збереження та використання природних заповідників
1004.03Для збереження та використання національних природних парків
1004.04Для збереження та використання ботанічних садів
1004.05Для збереження та використання зоологічних парків
1004.06Для збереження та використання дендрологічних парків
1004.07Для збереження та використання парків-пам’яток садово- паркового мистецтва
1004.08Для збереження та використання заказників
1004.09Для збереження та використання заповідних урочищ
1004.10Для збереження та використання пам’яток природи
1004.11Для збереження та використання регіональних ландшафтних парків
1005.01Земельні ділянки іншого природоохоронного призначення (земельні ділянки, в межах яких є природні об’єкти, що мають особливу наукову цінність, та які надаються для збереження і використання цих об’єктів, проведення наукових досліджень, освітньої та виховної роботи)
1106.01Для будівництва і обслуговування санаторно-оздоровчих закладів
1106.02Для розробки родовищ природних лікувальних ресурсів
1106.03Для інших оздоровчих цілей
1107.01Для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення
1107.02Для будівництва та обслуговування об’єктів фізичної культури і спорту
1208.01Для забезпечення охорони об’єктів культурної спадщини
1208.02Для розміщення та обслуговування музейних закладів
1208.03Для іншого історико-культурного призначення
1309.01Для ведення лісового господарства і пов’язаних з ним послуг
1309.02Для іншого лісогосподарського призначення
1309.04Для розміщення господарських дворів лісогосподарських підприємств, установ, організацій та будівель лісомисливського господарства
1410.01Для експлуатації та догляду за водними об’єктами
1410.02Для облаштування та догляду за прибережними захисними смугами
1410.03Для експлуатації та догляду за смугами відведення
1410.04Для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами
1410.05Для догляду за береговими смугами водних шляхів
1410.07Для рибогосподарських потреб
1410.08Для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей
1410.09Для проведення науково-дослідних робіт
1410.10Для будівництва та експлуатації гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд
1511.02Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості
1511.03Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств
1513.01Для розміщення та експлуатації об’єктів і споруд телекомунікацій
1614.01Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій
1614.02Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів передачі електричної енергії
1711.01Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов’язані з користуванням надрами
1711.04Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води)
1812.01Для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту
1812.02Для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту
1812.03Для розміщення та експлуатації будівель і споруд річкового транспорту
1812.04Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства
1812.05Для розміщення та експлуатації будівель і споруд авіаційного транспорту
1812.06Для розміщення та експлуатації об’єктів трубопровідного транспорту
1812.07Для розміщення та експлуатації будівель і споруд міського електротранспорту
1812.08Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій
1812.09Для розміщення та експлуатації будівель і споруд іншого наземного транспорту
1913.02Для розміщення та експлуатації будівель та споруд об’єктів поштового зв’язку
1913.03Для розміщення та експлуатації інших технічних засобів зв’язку
2011.05Для цілей підрозділів 11.01-11.04, 11.06-11.08 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
2011.06Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам)
2011.07Земельні ділянки загального користування, які використовуються як зелені насадження спеціального призначення
2011.08Земельні ділянки загального користування, відведені для цілей поводження з відходами
2012.12Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам)
2012.13Земельні ділянки загального користування, які використовуються як вулиці, майдани, проїзди, дороги, набережні
2013.04Для цілей підрозділів 13.01-13.03, 13.05-13.06 та для збереження і використання земель природно-заповідного фонду
2013.05Для розміщення та постійної діяльності Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України
2013.06Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам)
2014.03Для цілей підрозділів 14.01-14.02, 14.04-14.06 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
2014.04Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам)
2014.05Земельні ділянки загального користування, які використовуються як зелені насадження спеціального призначення
2014.06Земельні ділянки загального користування, відведені для цілей поводження з відходами
2012.10Для цілей підрозділів 12.01-12.09, 12.11-12.13 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
2010.11Для будівництва та експлуатації санаторіїв та інших лікувально-оздоровчих закладів у межах прибережних захисних смуг морів, морських заток і лиманів
2010.12Для цілей підрозділів 10.01-10.11, 10.13-10.16 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
2010.13Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам)
2010.14Водні об’єкти загального користування
2010.15Земельні ділянки під пляжами
2003.16Для цілей підрозділів 03.01-03.15, 03.17-03.20 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
2003.18Для розміщення та експлуатації установ/місць виконання покарань
2003.19Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам)
2003.20Земельні ділянки загального користування, які використовуються як внутрішньоквартальні проїзди, пішохідні зони
2001.14Для цілей підрозділів 01.01-01.13, 01.15-01.19 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
2001.15Земельні ділянки запасу під сільськогосподарськими будівлями і дворами
2001.16Земельні ділянки під полезахисними лісовими смугами
2001.17Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянами чи юридичними особами)
2001.18Земельні ділянки загального користування, які використовуються як польові дороги, прогони
2002.08Для цілей підрозділів 02.01-02.07, 02.09-02.12 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
2002.11Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам)
2002.12Земельні ділянки загального користування, які використовуються як внутрішньоквартальні проїзди, пішохідні зони
2006.04Для цілей підрозділів 06.01-06.03, 06.05 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
2006.05Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам)
2007.05Для цілей підрозділів 07.01-07.04, 07.06-07.09 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
2007.06Для збереження, використання та відтворення зелених зон і зелених насаджень
2007.07Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам)
2007.08Земельні ділянки загального користування, які використовуються як зелені насадження загального користування
2007.09Земельні ділянки загального користування відведені під місця поховання
2008.04Для цілей підрозділів 08.01-08.03, 08.05 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
2008.05Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам)
2009.05Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам)
2009.03Для цілей підрозділів 09.01-09.02, 09.04-09.05 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
2005.02Земельні ділянки запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам)
2115.01Для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил
2115.02Для розміщення та постійної діяльності Національної гвардії
2115.03Для розміщення та постійної діяльності Державної прикордонної служби
2115.04Для розміщення та постійної діяльності Служби безпеки
2115.05Для розміщення та постійної діяльності Державної спеціальної служби транспорту
2115.06Для розміщення та постійної діяльності Служби зовнішньої розвідки України
2115.07Для розміщення та постійної діяльності інших, створених відповідно до законів, військових формувань
2115.08Для цілей підрозділів 15.01-15.07, 15.09-15.11 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду
2115.09Для розміщення структурних підрозділів апарату МВС, територіальних органів, закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління МВС
21 15.10Для розміщення та постійної діяльності Національної поліції, її територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції
2115.11Для розміщення структурних підрозділів Міноборони, територіальних органів, закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління Міноборони

Зазначене групування дозволить підвищити об’єктивність визначення усереднених показників ціни продажу 1 метра квадратного земель за рахунок збільшення кількості транзакцій в межах кожної групи в порівнянні з аналогічної кількістю в мажах кожного окремого коду цільового призначення.

При створенні бази даних кожній транзакції із земельною ділянкою має бути присвоєний код групи цільового призначення.

Окремо для земельних ділянок, що мають невалідне цільове призначення або категорію земель передбачено створення окремої 22 групи кодів виду цільового призначення.

1.3. Проведено зонування території України на базі якого здійснюватиметься розрахунок показників масової оцінки.

Зонування території України здійснено за існуючим поділом території України, створеним під час індексно-кадастрового зонування території.

Для цілей пілотного проекту показники масової оцінки земель визначитимуться для:

  • кадастрового кварталу (компактна територія, що визначається з метою раціональної організації кадастрової нумерації та межі якої, як правило, збігаються з природними або штучними межами (річками, струмками, каналами, лісосмугами, вулицями, шляхами, інженерними спорудами, огорожами, фасадами будівель, лінійними спорудами тощо);
  • кадастрової зони (сукупність (об’єднання) кадастрових кварталів); області/регіону.

Віднесення окремих земельних ділянок до кадастрових кварталів та зон здійснюватиметься за кадастровим номером земельної ділянки

При створенні бази даних кожна транзакція із земельною ділянкою віднесена до відповідного кадастрового кварталу за номером кадастрового кварталу, відображеному у кадастровому номері відповідної земельної ділянки.

1.4. Проведено попередній розрахунок показників масової оцінки за трьома рівнями.

Попередній розрахунок показників масової оцінки земель включає розрахунок усередненої ціни 1 м. кв. земель в межах кожної одиниці зонування для всіх груп кодів виду цільового призначення на основі внесених в Базу даних відомостей про транзакції із земельними ділянками.

Розрахунок проведено на трьох рівнях:

  • кадастровий квартал;
  • кадастрова зона (сукупність (об’єднання) кадастрових кварталів); область/регіон.

2. Технічне завдання на створення геоінформаційної системи масової оцінки земель.

Технічне завдання для створення геоінформаційної системи масової оцінки земель у складі Державного земельного кадастру має включати опис математико-статистичної моделі масової оцінки земель та алгоритмів проведення розрахунків показників масової оцінки земель, як ключових та основних розділів технічного завдання.

При цьому, на сьогодні в Україні відсутня будь-яка методологія проведення масової оцінки земель, що ґрунтується на ринкових даних. Натомість головним завданням реалізації пілотного проекту є створення відповідної методології та побудова геоінформаційної системи масової оцінки земель з відповідною математичною моделлю проведення розрахунків.

За результатами тестування зазначеної геоінформаційної системи масової оцінки земель із відповідною математичною моделлю будуть отримані відповідні показники, які дадуть змогу провести порівняльний аналіз впливу використання масової оцінки земель на надходження до місцевих бюджетів від плати за землю, а також визначити математичну модель, яку можливо використовувати для проведення масової оцінки земель.

Технічне завдання на створення геоінформаційної системи масової оцінки підготовлене Держгеокадастром спільно з Державним підприємством «Центр державного земельного кадастру», з описом створеної системи та враховуючи налаштування програмного забезпечення Державного земельного кадастру,

підготовлено та надіслано на погодження до Мінагрополітики листом Держгеокадастру від 16.10.2024 № 5-28-0.222-10669/2-24.

Міністерство аграрної політики та продовольства листом від 21.10.2024

№ 21-6010-05.1/27057 повідомило про відсутність зауважень та пропозицій до зазначеного технічного завдання.

Окремо слід зауважити, що побудована система масової оцінки земель потребує тестування та відповідного доопрацювання.

Наразі здійснюється аналіз наборів шарів топографічної карти 1:50 000 на територію України з метою проведення регресійного аналіз для цілей масової оцінки землі на території України, а також подальшої інтеграції відповідних регресійних моделей до геоінформаційної системи масової оцінки земель.

Для цілей визначення регресійних залежностей між ринковими транзакціями щодо купівлі – продажу земельних ділянок використовується база даних з координатами центроїдів земельних ділянок.

Аналіз даних здійснюватиметься за наступною методикою:

  1. Статистичний аналіз даних
  2. Очищення даних
  3. Побудова растрів відстаней
  4. Побудова метрики відстаней
  5. Побудова кореляційної матриці
  6. Відбір факторів
  7. Побудова рівнянь глобальної та локальної регресії

На етапі 1 сукупність трансакцій буде розбита на цільові групи та обраховано вартість 1 га землі.

На 2 етапі буде побудовано гістограми розподілу вартості 1 га земель та вилучено статистично екстремальні та потенційно помилкові записи.

На 3 етапі буде побудовано растри відстаней від об’єктів топографічної інфраструктури з кроком 250 м (розмір комірки растру).

На 4 етапі буде зібрано метрику відстаней до топооб’єктів від центроїдів земельних ділянок зі встановленою ринковою вартістю.

На 5 етапі буде побудовано кореляційну матрицю для факторів.

На 6 етапі буде здійснено відбір факторів, які мають найбільші коефіцієнти кореляції.

На 7 етапі буде побудовано рівняння лінійної регресії для визначення масової оцінки землі у цільових групах ділянок.

З метою уточнення показників глобальної регресії можуть бути використані локальні методи, які визначають локальні коефіцієнти для кожного фактору множинної регресії у визначеній точці.

3. Доступ до результатів масової оцінки земель.

Відповідно до пунктів 13 – 15 Порядку технологічні та програмні засоби, необхідні для оприлюднення результатів масової оцінки земель, мають цілодобово забезпечувати користувачам можливість перегляду, копіювання та роздрукування результатів масової оцінки земель.

Пошук, перегляд, копіювання та роздрукування результатів масової оцінки земель, оприлюднених на офіційному веб-сайті Держгеокадастру, здійснюються безоплатно.

Доступ до результатів масової оцінки земель має необмежене коло осіб.

Доступ до геоінформаційної системи масової оцінки земель через електронний кабінет надається користувачу з метою самостійного перегляду та завантаження результатів геоінформаційної системи масової оцінки земель.

Після авторизації будь-який користувач зможе за кадастровим номером отримати значення масової оцінки земельної ділянки.

4. Звіт про результати реалізації пілотного проекту та інформування про законодавчі акти, до яких необхідно внести зміни за результатами реалізації пілотного проекту.

Зважаючи на строки початку фінансування заходів зі створення геоінформаційної системи масової оцінки земель, впровадження дослідної експлуатації геоінформаційної системи масової оцінки земель здійснено у жовтні поточного року, а висновки щодо строків можливого використання результатів масової оцінки земель для цілей оподаткування можливо зробити лише за результатом аналізу дослідної експлуатації геоінформаційної системи масової оцінки земель та співставлення її результатів з показниками нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Окремо слід зазначити, що для запровадження масової оцінки земель як бази для оподаткування платою за землю, з урахуванням підпункту 2.5.5.1.8 додатка 2 до Державної антикорупційної програми на 2023–2025 роки, необхідне буде прийняття таких нормативно-правових актів:

1. щодо внесення комплексних змін до Закону України «Про оцінку земель», що передбачатимуть:

  • надання повноважень Кабінету Міністрів України щодо затвердження методики масової оцінки земель;
  • втрату чинності положень Закону про визначення такого виду оцінки як нормативна грошова оцінка земельних ділянок;
  • передбачення нових положень щодо:

– запровадження такого виду оцінки земель, як масова оцінка;

– встановлення обов’язку проведення оновлення масової оцінки земель не рідше одного разу на два роки;

– передбачення обов’язку надання заінтересованим особам відомостей щодо масової оцінки земель та визначених на їх базі земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної форми власності;

  • передбачення перехідного періоду для переходу від нормативної грошової оцінки земельних ділянок до масової оцінки земель;
  • процедуру оскарження результатів масової оцінки земель.

2. постанови Кабінету Міністрів України щодо затвердження методики масової оцінки земель;

3. щодо внесення змін до Податкового кодексу України щодо заміни визначення бази оподаткування платою за землю з нормативної грошової оцінки земельних ділянок на масову оцінку земель, перегляду граничних розмірів ставок земельного податку та розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної форм власності, перегляду інших норм Податкового кодексу України. Які передбачають використання нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Прокрутка до верху