Що таке лінії регулювання забудови і містобудівні умови та обмеження (МУО)?

Для отримання МУО замовнику необхідно звернутися до:

  • обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій;
  • виконавчих комітетів сільських, селищних, міських рад;
  • центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП),

та подати заяву на отримання МУО з пакетом документів особисто або через законного представника, шляхом відправлення документів поштою (рекомендованим листом) або електронною поштою.

Для отримання МУО замовнику необхідно надати наступні документи:

  • Заява замовника (із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки);
  • Копія документа, що посвідчує право власності на об’єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці (у разі, якщо право власності на об’єкт нерухомого майна не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно), або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації);
  • Копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію (у разі, якщо речове право на земельну ділянку не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно);
  • Викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000;
  • Містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі.

МУО надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника (із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки), до якої додаються необхідні документи.
У випадках, визначених частиною четвертою статті 34 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” та частиною першою статті 12-1 Закону України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи”, кадастровий номер земельної ділянки зазначається у заяві за його наявності, а копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію додається до заяви за наявності.
Надання МУО або прийняття рішення про відмову* в їх наданні здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви, затверджується наказом такого органу.

*Підстави для відмови у наданні послуги:

  • невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні;
  • неподання необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень;
  • виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об’єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці.

Онлайн

1. Вам знадобиться кваліфікований електронний підпис.

2. Зареєструйтеся або авторизуйтеся на порталі в кабінеті громадянина на diia.gov.ua за допомогою електронного підпису.

3. Заповніть онлайн-форму на отримання послуги. Для цього потрібні такі документи:

  • засвідчена копія документа, що підтверджує право власності, користування земельною ділянкою або ж договір-суперфіція;
  • топографо-геодезичний план М 1:2000 з нанесенням контурів ділянки.

Заява сформується автоматично. Після підписання ми направимо її до уповноваженого органу містобудування та архітектури за місцезнаходженням земельної ділянки. Якщо в земельної ділянки кілька власників – усі вони мають підписати заяви.
У разі внесення змін або скасування містобудівних умов та обмежень вам знадобиться реєстраційний номер документа, в який вносяться зміни, та сканкопії документів, що підтверджують такі зміни.

Офлайн

Якщо ви не хочете або не можете подати заяву в електронній формі, зверніться до Центру надання адміністративних послуг. Для цього вам знадобляться:

  • заповнена заява;
  • ідентифікаційний код;
  • паспорт;
  • засвідчена копія документа, що підтверджує право власності, користування земельною ділянкою або ж договір-суперфіція;
  • топографо-геодезичний план М 1:2000 з нанесенням контурів ділянки.

Якщо у вас немає можливості відвідати ЦНАП, зверніться до уповноваженого органу містобудування та архітектури за місцем розташування вашої ділянки.
Якщо документ подаватиме уповноважений представник, потрібно додати примірник оригіналу або нотаріально засвідченої копії документа, що підтверджують повноваження представника.
Зверніть увагу: якщо заявник – іноземець або особа без громадянства, документом, що посвідчує особу, є національний, дипломатичний чи службовий паспорт.

Статус заяви можна перевірити в кабінеті громадянина після подання заяви.
Щойно містобудівні умови та обмеження будуть зареєстровані – відповідний запис з’явиться в Реєстрі будівельної діяльностіhttps://e-construction.gov.ua/reestri. Перевірити реєстрацію містобудівних умов та обмежень можна на Порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

Після отримання містобудівних умов та обмежень можна починати розробку проєкту – це можливо, якщо у вас є всі дані для проєктування.

  • Житлові будинки на присадибних ділянках (поверховість будинків в межах територій садибної забудови не може перевищувати 3-х поверхів без урахування мансарди) слід розміщувати з відступом від червоних ліній магістральних вулиць – 6 м, житлових – 3 м.
  • Для нової садибної та дачної забудови відстань від межі слід встановлювати не менше 3 м.
  • Відстань від межі суміжної земельної ділянки до стовбурів дерев, які висаджуються, має бути від 4 м до 6 м в залежності від величини крони (але не менше ½ діаметра крони дерева), а до кущів – 1,0 м.
  • Між фасадами з вікнами багатосекційних житлових будинків заввишки 2-3 поверхи (без урахування мансарди, в якій вікна розташовані в похилих конструкціях даху) слід приймати відстані (побутові розриви) не менше 15 м, заввишки в 4 поверхи і більше – 20 м. В умовах, коли будівництво (нове будівництво, реконструкція) ведеться в зоні історичної забудови, яка має відповідний статус згідно з генеральним планом населеного пункту (зони охорони пам’яток культурної спадщини, значні історичні будівлі, історичний ареал), побутові розриви між житловими будинками можуть прирівнюватися до існуючих для збереження характеру історичного розпланування вулиці, кварталу, площі тощо. Будівництво в таких зонах може вестися по історично сформованій лінії забудови.
  • У великих містах, при розміщенні 9-16 та більше поверхових житлових будинків суміжно з кварталами садибної забудови, що зберігається, відстань від фасадів багатоповерхового будинку, що зводиться, до меж земельних ділянок садибних будинків приймається не менше 20 м, а до стіни найближчого садибного будинку – не менше висоти будинку, що зводиться. При розміщенні багатоквартирних житлових будинків поверховістю від 4 поверхів до 8 поверхів суміжно з кварталами садибної забудови, що зберігається, відстань від фасадів багатоквартирного будинку, що зводиться, до меж земельних ділянок садибних будинків слід приймати не менше 15 м, а до стіни найближчого садибного будинку – не менше висоти будинку, що зводиться, для багатоквартирних будинків до 3 поверхів відстань від фасадів до меж земельних ділянок – не менше 10 м для забезпечення проїзду пожежних машин.
  • Багатоквартирні житлові будинки слід розміщувати з відступом від червоних ліній магiстральних вулиць – 6 м, житлових вулиць – 3 м. Вбудовано-прибудовані або прибудовані (стилобатні) частини з приміщеннями громадського призначення до житлових будинків, а також окремо розташовані будівлі громадського призначення допускається розміщувати по червоній лінії вулиць згідно з містобудівною документацією, окрім будівель дитячих навчальних закладів.
  • Відстань від спеціалізованих житлових будинків до зупинок громадського транспорту, підприємств торгівлі повсякденного попиту, закладів охорони здоров’я (поліклінік, амбулаторій, диспансерів без стаціонарів) слід приймати не більше ніж 150 м, а в умовах існуючої забудови не більше 300 м;
  • Протипожежна відстань між житловими, садовими, дачними будинками (та господарськими будівлями) I та II ступеню вогнестійкості*, розміщеними (запланованими) на сусідніх земельних ділянках має бути 6 м;
  • Протипожежна відстань між житловими, садовими, дачними будинками (та господарськими будівлями) I та II ступеню вогнестійкості та будинками III ступеню вогнестійкості має бути 8 м;
  • Протипожежна відстань між житловими, садовими, дачними будинками (та господарськими будівлями) III ступеню вогнестійкості розміщеними (запланованими) на сусідніх земельних ділянках має бути 8 м;
  • Протипожежна відстань між житловими, садовими, дачними будинками (та господарськими будівлями) IIIа, IIIб, IV, IVа, V ступеню вогнестійкості, розміщеними (запланованими) на сусідніх земельних ділянках – від 10 до 15 м;
  • Протипожежна відстань для двоповерхових будинків каркасної і щитової конструкції V ступеня вогнестійкості, а також будинків, критих спалимими матеріалами має бути збільшена на 20%.
  • Протипожежна відстань від меж присадибних ділянок до лісових ділянок має бути не менше ніж 15 м.

*Ступені вогнестійкості в залежності від матеріалів будівництва:

  • І, ІІ ступінь вогнестійкості будівель – це будинки з несучими стінами з природного або штучного каменю, бетону, цегли, залізобетону і з перекриттям листовими, плитними негорючими матеріалами;
  • ІІІ ступінь вогнестійкості будівлі – це збудовані будинки несучі стіни котрих зроблені з кам’яних матеріалів, бетону, цегли, залізобетону, перекриття яких дозволяється робити з дерев’яного каркасу, але при цьому має оброблятися вогнестійкими речовинами;
  • ІІІа – це каркасні побудови, матеріал каркасу дозволено робити з незахищеного від вогню заліза та вогнестійких плит, наприклад SIP панелей;
  • ІІІб – це об’єкти з дерев’яним каркасом, проте який має відповідно оброблятися та бути вогнестійкою плитою;
  • IV ступінь вогнестійкості будівлі – це будинки повністю зроблені з деревини або інших горючих матеріалів, котрі попередньо мають захищатися вогнестійкими плитами, штукатуркою;
  • ІVa – нерухомість на каркасній основі із незахищеного металу, з профілю та при використанні негорючих утеплювачів;
  • V ступінь вогнестійкості будівель – будинки до яких не ставиться жодних правил відповідності щодо ступеня вогнестійкості та за своїми характеристиками не відповідають меншим ступеням вогнестійкості, наприклад з використанням горючого утеплювача, без захисту деревини вогнестійкими панелями чи без обробки її негорючими речовинами.

Стаття 1. Визначення термінів

1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

6) лінії регулювання забудови – визначені в містобудівній документації межі розташування будинків і споруд відносно червоних ліній, меж окремих земельних ділянок, природних меж та інших територій;

8) містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі – містобудівні умови та обмеження) – документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об’єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією;

Стаття 29. Вихідні дані

1. Основними складовими вихідних даних є:
1) містобудівні умови та обмеження;
2) технічні умови;
3) завдання на проектування.

КодНазва
01Охоронна зона
01.01Охоронна зона навколо території та об’єкта природно-заповідного фонду
01.02Зона охорони пам’ятки культурної спадщини
01.02.1Охоронна зона пам’ятки культурної спадщини
01.02.2Зона регулювання забудови
01.02.3Зона охоронюваного ландшафту
01.02.4Зона охорони археологічного культурного шару
01.03Охоронна зона навколо (уздовж) об’єкта транспорту
01.04Охоронна зона навколо (уздовж) об’єкта зв’язку
01.05Охоронна зона навколо (уздовж) об’єкта енергетичної системи
01.06Охоронна зона навколо об’єкта гідрометеорологічної діяльності
01.07Охоронна зона навколо геодезичного пункту
01.08Охоронна зона навколо інженерних комунікацій
02Зона санітарної охорони
02.01Зона санітарної охорони джерел та об’єктів централізованого питного водопостачання
02.01.1Перший пояс зони санітарної охорони джерел та об’єктів централізованого питного водопостачання (суворого режиму)
02.01.2Другий пояс зони санітарної охорони джерел та об’єктів централізованого питного водопостачання (обмеження)
02.01.3Третій пояс зони санітарної охорони джерел та об’єктів централізованого питного водопостачання (спостереження)
02.01.4Санітарно-захисна смуга об’єкта водопостачання
02.02Округ санітарної охорони курортів
02.02.1Перша зона округу санітарної охорони курорту (зона суворого режиму)
02.02.2Друга зона округу санітарної охорони курорту (зона обмежень)
02.02.3Третя зона округу санітарної охорони курорту (зона спостережень)
03Санітарні зони, відстані, розриви
03.01Санітарно-захисна зона навколо (уздовж) об’єкта
03.02Санітарна відстань (розрив) від об’єкта
04Зона особливого режиму використання земель
04.01Прикордонна смуга
04.02Зона особливого режиму використання земель навколо військової частини, інших військових формувань
04.03Зона особливого режиму використання земель навколо військових об’єктів
05Водоохоронне обмеження
05.01Водоохоронна зона
05.02Прибережна захисна смуга вздовж річок, навколо водойм та на островах
05.03Прибережна захисна смуга вздовж морів, морських заток і лиманів та на островах у внутрішніх морських водах
05.04Берегова смуга водних шляхів
05.05Смуга відведення
05.06Пляжна зона
06Інше обмеження
06.01Зона особливого режиму забудови
06.01.1Території в червоних лініях
06.01.2Території в зелених лініях
06.01.3Території в блакитних лініях
06.01.4Території в жовтих лініях
06.01.5Території в лініях регулювання забудови
06.01.6Території, на які обов’язково має бути розроблений детальний план території
06.02Територія, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи
06.02.1Зона відчуження
06.02.2Зона безумовного (обов’язкового) відселення
06.02.3Зона гарантованого добровільного відселення
06.03Зона надзвичайної екологічної ситуації
06.04Умова додержання природоохоронних вимог або виконання визначених робіт
06.05Авіаційне, радіолокаційне обмеження
06.05.1Зона обмеження забудови від радіотехнічних, радіолокаційних об’єктів
06.05.2Поверхня обмеження забудови
06.05.3Зона обмежень забудови щодо умов авіаційного шуму
06.05.4Захисна зона аеронавігаційного обладнання
06.05.5Смуга повітряних підходів
06.05.6Приаеродромна територія
06.06Історико-культурне обмеження
06.06.1Буферна зона об’єкта всесвітньої спадщини
06.06.2Історичний ареал населеного місця
06.06.3Охоронювана археологічна територія
06.06.4Історико-культурний заповідник
06.06.5Історико-культурна заповідна територія
06.06.6Пам’ятка культурної спадщини
06.06.7Територія пам’ятки культурної спадщини
06.06.8Об’єкт всесвітньої спадщини
07Земельні сервітути
07.01Право проходу та проїзду на велосипеді
07.02Право проїзду на транспортному засобі по наявному шляху
07.03Право прокладення та експлуатації ліній електропередачі, електронних комунікаційних мереж, трубопроводів, інших лінійних комунікацій
07.04Право прокладати на свою земельну ділянку водопровід із чужої природної водойми або через чужу земельну ділянку
07.05Право відводу води із своєї земельної ділянки на сусідню або через сусідню земельну ділянку
07.06Право забору води з природної водойми, розташованої на сусідній земельній ділянці, та право проходу до природної водойми
07.07Право поїти свою худобу із природної водойми, розташованої на сусідній земельній ділянці, та право прогону худоби до природної водойми
07.08Право прогону худоби по наявному шляху
07.09Право встановлення будівельних розташувань та складування будівельних матеріалів з метою ремонту будівель та споруд
07.10Інші земельні сервітути
07.11Право на розміщення тимчасових споруд (малих архітектурних форм)
07.12Право на будівництво та розміщення об’єктів нафтогазовидобування
07.13Право на розміщення об’єктів трубопровідного транспорту
07.14Право на користування земельною ділянкою для потреб дослідно-промислової розробки родовищ бурштину, інших корисних копалин загальнодержавного значення та/або видобування бурштину, інших корисних копалин загальнодержавного значення, за умови що при цьому не порушуються права землевласника, передбачені статтею 98 Земельного кодексу України
07.15Право розміщення (переміщення, пересування) об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем
07.16Право на будівництво та проходження інженерних, кабельних, трубопровідних мереж, необхідних для повноцінного функціонування індустріальних парків
08Право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій)
09Право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис)
10Території та об’єкти природно-заповідного фонду
10.01Національні природні парки
10.02Біосферні заповідники
10.03Регіональні ландшафтні парки
10.04Заказники
10.05Пам’ятки природи
10.06Заповідні урочища
10.07Парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва
10.08Заповідні зони національних природних парків
10.09Зони регульованої рекреації національних природних парків
10.10Зони стаціонарної рекреації національних природних парків
10.11Господарські зони національних природних парків
10.12Заповідні зони біосферних заповідників
10.13Буферні зони біосферних заповідників
10.14Зони антропогенних ландшафтів біосферних заповідників
10.15Зони регульованого заповідного режиму біосферних заповідників
10.16Заповідні зони регіональних ландшафтних парків
10.17Зони регульованої рекреації регіональних ландшафтних парків
10.18Зони стаціонарної рекреації регіональних ландшафтних парків
10.19Господарські зони регіональних ландшафтних парків
10.20Заповідні зони парків-пам’яток садово-паркового мистецтва
10.21Експозиційні зони парків-пам’яток садово-паркового мистецтва
10.22Наукові зони парків-пам’яток садово-паркового мистецтва
10.23Адміністративно-господарські зони парків-пам’яток садово-паркового мистецтва
10.24Охоронні зони територій та об’єктів природно-заповідного фонду
10.25Території, зарезервовані з метою наступного заповідання
10.26Природний заповідник
10.27Ботанічний сад
10.28Заповідна зона ботанічного саду
10.29Експозиційна зона ботанічного саду
10.30Наукова зона ботанічного саду
10.31Адміністративно-господарська зона ботанічного саду
10.32Дендрологічний парк
10.33Заповідна зона дендрологічного парку
10.34Експозиційна зона дендрологічного парку
10.35Наукова зона дендрологічного парку
10.36Адміністративно-господарська зона дендрологічного парку
10.37Зоологічний парк
10.38Експозиційна зона зоологічного парку
10.39Наукова зона зоологічного парку
10.40Рекреаційна зона зоологічного парку
10.41Господарська зона зоологічного парку
11Території, до складу яких входять земельні ділянки, необхідні для розміщення об’єктів, щодо яких відповідно до закону може здійснюватися примусове відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності
12Заборона на зміну цільового призначення земельної ділянки, ландшафту
13Заборона на провадження окремих видів діяльності
14Обов’язок щодо утримання та збереження полезахисних лісових смуг

1. Технічне переоснащення одиниць та вузлів технологічного устаткування, систем управління та автоматизації, які морально застаріли та у яких вичерпано технічний ресурс, в існуючих цехах, приміщеннях без перепрофілювання, технічного переоснащення об’єктів та підприємства в цілому.

2. Об’єкти виробничої потужності гірничих підприємств та буріння свердловин з видобутку природних ресурсів за межами населених пунктів.

3. Артезіанські свердловини, свердловини та споруди бюветних комплексів (альтанки, насосні станції, обладнання).

4. Влаштування систем (у тому числі приладів обліку) опалення, вентиляції, водопостачання, водовідведення, газопостачання (включаючи спеціальне), силових та слабкострумових систем, які забезпечують потребу основного функціонального призначення будівель і споруд, а також дахових сонячних електростанцій (міні-електростанцій).

5. Реконструкція виробничих споруд та інженерних мереж, в тому числі допоміжних виробництв, що належать підприємствам, без перепрофілювання та зміни зовнішніх геометричних параметрів.

6. Технічне переоснащення та капітальний ремонт автономних котельних установок (дахових, вбудованих, прибудованих та окремо розташованих) з їх інженерним забезпеченням, трансформаторні підстанції та їх інженерне забезпечення без зміни зовнішніх геометричних параметрів.

7. Реконструкція водозахисних дамб, каналів, берегоукріплення (за винятком водойм – джерел господарсько-питного водопостачання) з облаштуванням елементами благоустрою (переїзди, експлуатаційні дороги) та гідротехнічних споруд на дамбах і каналах (водовипуски, шлюзи-регулятори, трубопереїзди тощо).

8. Реконструкція, технічне переоснащення існуючих колій, земляного полотна, будівель та споруд колійного господарства, що виконуються в межах встановленої смуги відведення, без зміни зовнішніх геометричних параметрів.

9. Реконструкція залізничних пасажирських платформ, постів на залізничних переїздах без зміни зовнішніх геометричних параметрів.

10. Розміщення обладнання або допоміжних споруд транспортної інфраструктури (автомобільного господарства, метрополітенів, залізничного транспорту) в межах відведення земельних ділянок без зміни цільового та функціонального призначення.

11. Реконструкція автомобільних доріг загального користування IV-V категорій, вулиць та доріг місцевого значення в населених пунктах, а також споруд на них, що виконується в межах існуючої смуги відведення з метою поліпшення матеріалів покриття, транспортно-експлуатаційних характеристик дороги і штучних споруд, де технічні характеристики, геометричні параметри дороги та штучні споруди на них відповідають нормативним вимогам прийнятої категорії дороги.

12. Облаштування автомобільних доріг елементами благоустрою (з’їзди, автобусні зупинки, автопавільйони, білетні каси, майданчики для зупинок автотранспорту та перехідно-швидкісні смуги до них, пішохідні переходи, крім переходів у різних рівнях), влаштування систем сигналізації та регулювання дорожнього руху, освітлення аварійно небезпечних ділянок і штучних споруд.

14. Реконструкція підземних, надземних та повітряних інженерних мереж та споруд до цих мереж у межах відведення земельних ділянок без зміни цільового та функціонального призначення та зовнішніх геометричних параметрів.

15. Об’єкти систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій і оповіщення населення на потенційно небезпечних об’єктах та об’єктах підвищеної небезпеки.

16. Дообладнання будівель існуючих підприємств приймально-передавальними пристроями та технічними засобами телекомунікацій супутникового, радіорелейного, рухомого (мобільного) зв’язку, вузлами доступу до загальних інформаційних мереж, спеціальними системами захисту інформації та дообладнання і модернізація автоматичних систем управління технологічними процесами та засобами обліку без зміни зовнішніх геометричних параметрів.

17. Заміна повітряних ліній електрозв’язку на кабельні.

18. Встановлення малих архітектурних форм, зовнішньої реклами, огородження територій та ділянок, реконструкція елементів благоустрою без знесення (перенесення) інших споруд чи комунікацій.

18. Дитячі та спортивні майданчики, передбачені містобудівною документацією, всі типи озеленення, благоустрій прибудинкових територій.

20. Будівництво об’єктів рухомого (мобільного) зв’язку та їх зовнішніх інженерних мереж за умови їх відповідності санітарним та будівельним нормам і правилам, архітектурно-планувальним вимогам, що визначаються органом містобудування та архітектури, з урахуванням червоних та інших ліній регулювання забудови, а саме:
1) об’єкти, що будуються в існуючих пристосованих, вбудовано-прибудованих приміщеннях та приміщеннях контейнерного типу із встановленням технічних засобів телекомунікацій, з використанням легких трубостійок для кріплення антенно-фідерних пристроїв (далі – АФП), встановлених на існуючих будівлях, виробничих спорудах, металевих і цегляних трубах;
2) малогабаритні щогли полегшеної конструкції для кріплення АФП на існуючих будівлях;
3) наземні щогли з відтяжками та башти для кріплення АФП із встановленням технічних засобів телекомунікацій в існуючих пристосованих, вбудовано-прибудованих приміщеннях та приміщеннях контейнерного типу.

21. Встановлення технічних засобів телекомунікацій фіксованого, рухомого (мобільного) зв’язку, ефірного телебачення, мереж безпроводового доступу в приміщеннях контейнерного типу, зведення яких не потребує виконання робіт із улаштування фундаментів, в межах відведення земельних ділянок без зміни цільового та функціонального призначення при дотриманні будівельних норм та правил.

22. Будівництво лінійних інженерних магістралей, мереж та споруд за межами населених пунктів.

23. Будівництво лінійно-кабельних споруд телекомунікацій згідно з містобудівною документацією.

24. Будівництво садибних (котеджних) житлових будинків, дачних та садових будинків загальною площею до 300 кв. м з числом надземних поверхів не більше двох (без урахування мансардного поверху), в тому числі з господарськими будівлями та спорудами, індивідуальними гаражами, що визначається будівельним паспортом забудови земельної ділянки.

25. Реконструкція житлових та нежитлових приміщень без зміни їх зовнішньої конфігурації та функціонального призначення, розміщення в існуючих житлових будинках, адміністративно-побутових та громадських будівлях вбудованих приміщень громадського призначення.

26. Зовнішнє оснащення будівель та споруд (антени, кондиціонери, витяжки тощо), внутрішнє оздоблення.

27. Реставрація та капітальний ремонт будівель і споруд.

28. Дообладнання об’єктів житлово-громадського призначення засобами для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

Прокрутка до верху